…i dlaczego nigdy nie jest za późno.

Wrzesień to czas powrotów uczniów do szkół. Zauważyłam, że wielu dorosłych również rozpoczyna lub wraca do nauki angielskiego jesienią. Często spotykam się też ze stwierdzeniami „chciałbym się uczyć, ale mam już swoje lata i to za późno” i „nie dam rady”. Być może takie podejście spowodowane jest niezbyt pozytywnym doświadczeniami z nauką języka lub pozornym brakiem czasu.

Jeśli wasze doświadczenia z angielskim były pozytywne i chcecie wrócić do nauki, możecie kontynuować ją w tej formie, która była dla was dogodna (indywidualnie, w grupie). Jeśli wasze doświadczenia są niezbyt pozytywne, a mimo to chcecie rozpocząć przygodę z angielskim (na nowo) wybierzcie dla siebie coś innego. Opcji jest wiele. Nie musicie siedzieć nad podręcznikiem i przerabiać lekcja po lekcji. Uważacie, że monotonne ćwiczenia gramatyczne nie są dla was? Czytajcie artykuły o interesującej was tematyce (choćby miała to być relacja z wydarzenia sportowego) i przedyskutujcie z lektorem na zajęciach. Te nudne struktury gramatyczne, podobnie jak słownictwo, łatwiej przeanalizować w kontekście. Nie lubicie zajęć u lektora ani nie chcecie żeby lektor przychodził do was? Są zajęcia przez Skype lub telefon. Uważacie, że spacer z angielskim i waszym pupilem to opcja dla was? Pozytywnie działa na was gwar ulubionej kawiarni? Znajdźcie lektora, z którym będziecie uczyć się w takiej formie.

Uczymy się przez całe życie. Sama w ubiegłym roku zaczęłam uczyć się grać w szachy (poziom trudności tej gry określam jako znacznie wyższy niż złożoność trzeciego trybu warunkowego lub inwersji😉). Dlatego będę twierdzić, że nigdy nie jest za późno, by zacząć naukę czegokolwiek. Chociażby angielskiego.

P.S. Jeśli wasze ulubione wymówki to „Nie chce mi się” i „Nie dam rady” to zdradzę wam, że temu wpisowi towarzyszyły dwa misie- Niechcemiś i Niedaradek😉 Jak widać- można.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *