Niektórzy mówią żeby mierzyć siły na zamiary.

Pau Capell i Courtney Dauwalter  to tegoroczni zwycięzcy Ultra-Trail du Mont-Blanc . Bieg ten liczy 171 km i organizowany jest od 2003 roku.  Wiedzie przez Włochy, Szwajcarię i Francje dookoła podnóża Mt. Blanc. Miałam okazję zobaczyć finisz obu biegaczy (niestety nie w Chamonix)  i posłuchać wywiadów z nimi dzień po biegu.

Reporterka portalu iRunFar zapytała Pau o jego strategię na bieg oraz jakie myśli krążyły mu po głowie kiedy na trzecim kilometrze nie było koło niego już żadnych rywali (Pau biegł samotnie do mety). Hiszpański biegacz miał jasno nakreślony plan przed biegiem – być w wyznaczonym przez siebie czasie na danym punkcie kontrolnym. Nie oglądał się na rywali, nie zastanawiał się gdzie oni są, ale konsekwentnie realizował swój plan. Pau Capell pokazuje nam, że jeśli działamy według planu, to możemy osiągnąć określone cele.

Rozpoczynając naukę angielskiego (lub wracając do nauki po latach) warto pomyśleć, co chcesz osiągnąć. Pomyśl o swoim głównym celu, osiągnięciu (chcę zrozumieć, co mówią w wiadomościach na BBC, chcę pisać maile bez błędów, chcę dogadać się z szefem z Wielkiej Brytanii). Czy da się ten cel osiągnąć od razu? Na pewno nie. Najważniejsze to chcieć ten cel zrealizować.  Dalej najlepiej rozbić go na mniejsze części, kroki i koncentrować się na ich realizacji. Określ też czas realizacji swojego celu. Zapisz i cel główny, i mniejsze cele – będziesz mógł  do nich wrócić i ocenić postęp realizacji.

Na przykładzie Pau Capell’a:

– celem głównym dla Hiszpana było wygranie rywalizacji w tegorocznym biegu UTMB,

– żeby to osiągnąć koncentrował się na mniejszych krokach – na dotarciu do kolejnego punktu kontrolnego w określonym przez siebie czasie,

– na tej podstawie Pau mógł określić przybliżony czas dotarcia na metę (czas realizacji) ,

– a swoje plany/ czasy rozpisał (zapis celu).

Jeśli nie masz pewności jaki jest twój cel i jak go zrealizować – wyślij wiadomość lub spotkajmy się na Skype.

Zdjęcie główne: https://unsplash.com/

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *