
Codziennie jesteśmy zasypywani wiadomościami przez portale informacyjne. Odbieramy mnóstwo wiadomości tekstowych. Staramy się zrozumieć tekst, który czytamy. Czasami wyciągamy wnioski, a czasami niestety musimy domyślić się co autor wiadomości lub tekstu chciał nam przekazać.
Czy na egzaminie, np. maturalnym, może zdarzyć się sytuacja, że będziesz musiał domyślić się o co chodzi autorowi? Nie. Każde pytanie ma swoje odniesienie w tekście. Jak rozwiązywać zadania z czytania na egzaminie?
Po pierwsze, czytaj polecenia. Są po polsku więc powinno to ułatwić zrozumienie, co w danym zadaniu należy zrobić.
Po drugie, zapoznaj się z treścią zadania. Możesz podkreślić kluczowe twoim zdaniem fragmenty pytań, odpowiedzi do nich czy nagłówków.

Następnie zacznij czytać tekst. Jeśli masz dopasować nagłówki do fragmentów tekstu – zacznij od tego fragmentu, którego chcesz. Nie musisz czytać ich po kolei. To samo dotyczy tekstów powiązanych tematycznie – rozpocznij dowolnie.

Przy dłuższych tekstach (pięć pytań, cztery opcje do wyboru) warto przeczytać tekst od początku. Ostatnie pytanie może dotyczyć głównej myśli tekstu.


Jeśli masz dopasować zdania, które zostały usunięte z tekstu, przyjrzyj się zdaniom bezpośrednio przed luką i po luce.
Pamiętaj, że zadania z czytania możesz rozwiązywać w dowolnej kolejności. Zacznij od tego, które jest twoją mocną stroną.
Pamiętaj też o przeniesieniu swoich rozwiązań na kartę odpowiedzi!
Jeśli jeszcze potrzebujesz pomocy z przygotowaniem do egzaminu – możemy spotkać się online.
Bez paniki i powodzenia!
Zdjęcie główne: pixabay.com