Tegoroczna sesja egzaminacyjna w terminie głównym już za nami. Sprawdzanie prac maturalnych i egzaminu ósmoklasisty sprawiło, że doszłam do wniosku, że … nie czytacie poleceń do zadań. Czy trzeba to robić? Zdecydowanie tak! Dzięki temu upewnicie się, że wiecie, co jest wymagane w danym zadaniu. A dodatkowo wyrobicie sobie nawyk czytania poleceń, instrukcji, czy w późniejszym życiu – wszelakich umów.

Zakładam, że każdy podchodzący do egzaminu przygotowywał się do niego – w szkole, na kursie czy prywatnie. Zakładam też, że rozpoczynając przygotowania „nie rzucaliście” się na zadanie tylko czytaliście polecenie. Co zrobić (przed egzaminem) jeśli nie rozumiecie polecenia? Zapytać! Nauczyciela, lektora, kolegę, rodzeństwo, które już egzaminy zdawało. A na egzaminie zawsze czytać polecenia, nawet jeśli wydaje się wam, że doskonale wiecie, co zrobić w danym zadaniu.

Kilka przykładów z egzaminu ósmoklasisty.

Zadanie 6 – wypowiedzi należało uzupełnić maksymalnie czterema wyrazami, wliczając w to ten podany. Cztery to cztery. Nie pięć czy sześć – taka odpowiedź będzie kosztowała was punkt.

Arkusz egzaminacyjny CKE 2020

Zadanie 10 – też luki do uzupełnienia, ale w języku polskim. Odpowiedzi po angielsku są niezgodne z poleceniem. W rezultacie tracicie punkty.

Arkusz egzaminacyjny CKE 2020

Zadanie 14 – mail. Tu zwrócę uwagę na trzecią kropkę polecenia: „jak ZAMIERZASZ pomóc koleżance w przeprowadzce”. „Zamierzasz” sugeruje czas przyszły. Użycie czasu teraźniejszego lub przeszłego spowoduje stratę punktów.

Arkusz egzaminacyjny CKE 2020

A teraz pomyślcie, że na egzaminie było 14 zadań i ktoś nie doczytał instrukcji w każdym. Ile punktów może stracić? Z pewnością sporo.

Słyszałam kiedyś historię o nauczycielce, której uczniowie unikali czytania poleceń. Na sprawdzianie było zadanie poziom trudniejsze niż realizowany program. Polecenie brzmiało: „Nie rozwiązuj tego zdania, za jego rozwiązanie otrzymasz zero punktów”. Większość grupy straciła mnóstwo czasu próbując rozwiązać to zadanie i nie zdążyła ze wszystkimi zadaniami na swoim poziomie. Dodatkowo nie zyskując żadnych punktów za rozwiązanie tego.

Mam nadzieję, że ta grupa wyciągnęła wnioski z tej sytuacji. A wy w taki sposób nie stracicie nigdy możliwości na świetny wynik egzaminu.

Chętnie poćwiczę z wami rozumienie poleceń i rozwiązywanie zadań. Zapraszam od września!

Zdjęcie główne: pixabay.com

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *