A może wyprawa na Bliski Wschód z… Agatą Christie? Też Orient Expressem. I też ku zagadkom.

Powieść „Opowiedzcie, jak tam żyjecie” została wydana w 1946 roku pod nazwiskiem Agata Christie Mallowan. Podobno wydawca autorki powieści kryminalnych w ogóle nie chciał żeby pojawiła się na rynku stąd „opatrzenie” jej nazwiskiem drugiego męża Christie. Według autorki (za „Autobiografią” powieść została ciepło przyjęta przez czytelników).

Autorka opisuje swój pobyt na wyprawach, w których przez kilka sezonów towarzyszyła swojemu mężowi – archeologowi. Christie nie tylko opisywała codzienne życie wyprawy i jej uczestników, kontakty z miejscową ludnością i urzędnikami, ale również sama brała czynny udział w pracach archeologicznych – chociażby przy oczyszczaniu znalezionych figurek, etykietowaniu eksponatów i fotografowaniu ich. Autorka opisała jak powstał dom wyprawy podczas wykopalisk, jakie niespodzianki spotkały ich w Syrii przy granicy z Turcją oraz jak pomocny okazał się kot-profesjonalista;)

Lekko napisane (chociaż wydaje mi się, że niektóre fragmenty dziś musiałby zostać przeredagowane). Agata Christie zastrzegła, że jest to książka opisująca jej życie podczas wyprawy i jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś więcej o pracach na wykopaliskach czy archeologii, to nie dowie się tego z jej książki.

Jeśli jesteście ciekawi co nie-kryminalnego Agata Chrisie ma do powiedzenia, to sięgnijcie po tę książkę. A jeśli zainteresują was telle, to więcej informacji znajdziecie tutaj.

Zdjęcie główne: juancarlos_gargon z Pixabay